Parkovacia politika Bratislavy – boľavý problém I.

Autor: Peter Čiernik | 24.10.2014 o 16:54 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  338x

To, že mesto a mestské časti sa ani po vyše dvadsiatich rokoch nedokázali zhodnúť na spoločných princípoch a jednotnom parkovacom systéme nasvedčuje, aké náročné je nájsť rozumnú odpoveď na riešenie mestského parkovania.

Ruka v ruke s rastom motorizácie obyvateľov rástla potreba zaparkovať. Nedostatok parkovacích možností doľahol najskôr na Staré Mesto. Jeho samospráva začala ako prvá hľadať spôsob, ako problém riešiť. V roku 1994 vzniklo samostatné oddelenie  úradu, ktorého náplňou bolo zaviesť reguláciu do uličného parkovania. Ostatné mestské časti i hlavné mesto začali tento problém riešiť oveľa neskôr. V roku 1998 hlavné mesto založilo spoločnosť Mestský parkovací systém, ktorej hlavnou činnosťou sa dlhodobo stal najmä prenájom mestských pozemkov iným prevádzkovateľom platených parkovísk. 

 

Chýba predstava, čo je Verejný záujem v parkovacej politike

Verejnosť, ale čo je horšie aj volení zástupcovia mestského i miestnych zastupiteľstiev vnímajú parkovanie ako príležitosť zarobiť na tomto probléme. Tento pohľad vychádza z nepochopenia, čo je verejný záujem. Všeobecne sa tvrdí, že samosprávy NEMAJÚ povinnosť starať sa o parkovanie pre svojich obyvateľov a preto nemajú žiadnu povinnosť zabezpečiť parkovanie komukoľvek.

 

Nežiaduci trend – parkovanie ako zárobková činnosť

Vďaka tomu, že nedokázali pomenovať čo je verejným záujmom samosprávy mesta v parkovaní, stalo sa nežiaducim trendom, že mesto i mestské časti začali využívať parkovanie ako zárobkovú činnosť, čím sa stalo dodatočným zdrojom príjmov. Toto prirodzene vyvoláva nespokojnosť obyvateľov, prichádza ku konfliktom medzi vodičmi a v konečnom dôsledku nikto systematicky nerieši problémy s parkovaním v meste. 

 

Úspešne riešiť tento problém je možné až po definovaní verejného záujmu. Preto budem presadzovať princíp, že verejným záujmom bratislavskej samosprávy je zabezpečenie parkovania pre svojich obyvateľov.  

 

( Pre rozsah problematiky budem publikovať svoj názor na riešenie po ucelených okruhoch na pokračovanie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?