Parkovacia politika Bratislavy – boľavý problém I.

Autor: Peter Čiernik | 24.10.2014 o 16:54 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  340x

To, že mesto a mestské časti sa ani po vyše dvadsiatich rokoch nedokázali zhodnúť na spoločných princípoch a jednotnom parkovacom systéme nasvedčuje, aké náročné je nájsť rozumnú odpoveď na riešenie mestského parkovania.

Ruka v ruke s rastom motorizácie obyvateľov rástla potreba zaparkovať. Nedostatok parkovacích možností doľahol najskôr na Staré Mesto. Jeho samospráva začala ako prvá hľadať spôsob, ako problém riešiť. V roku 1994 vzniklo samostatné oddelenie  úradu, ktorého náplňou bolo zaviesť reguláciu do uličného parkovania. Ostatné mestské časti i hlavné mesto začali tento problém riešiť oveľa neskôr. V roku 1998 hlavné mesto založilo spoločnosť Mestský parkovací systém, ktorej hlavnou činnosťou sa dlhodobo stal najmä prenájom mestských pozemkov iným prevádzkovateľom platených parkovísk. 

 

Chýba predstava, čo je Verejný záujem v parkovacej politike

Verejnosť, ale čo je horšie aj volení zástupcovia mestského i miestnych zastupiteľstiev vnímajú parkovanie ako príležitosť zarobiť na tomto probléme. Tento pohľad vychádza z nepochopenia, čo je verejný záujem. Všeobecne sa tvrdí, že samosprávy NEMAJÚ povinnosť starať sa o parkovanie pre svojich obyvateľov a preto nemajú žiadnu povinnosť zabezpečiť parkovanie komukoľvek.

 

Nežiaduci trend – parkovanie ako zárobková činnosť

Vďaka tomu, že nedokázali pomenovať čo je verejným záujmom samosprávy mesta v parkovaní, stalo sa nežiaducim trendom, že mesto i mestské časti začali využívať parkovanie ako zárobkovú činnosť, čím sa stalo dodatočným zdrojom príjmov. Toto prirodzene vyvoláva nespokojnosť obyvateľov, prichádza ku konfliktom medzi vodičmi a v konečnom dôsledku nikto systematicky nerieši problémy s parkovaním v meste. 

 

Úspešne riešiť tento problém je možné až po definovaní verejného záujmu. Preto budem presadzovať princíp, že verejným záujmom bratislavskej samosprávy je zabezpečenie parkovania pre svojich obyvateľov.  

 

( Pre rozsah problematiky budem publikovať svoj názor na riešenie po ucelených okruhoch na pokračovanie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?